wtorek, 20 października 2015

Nowość na moim blogu !

Hejka ! Dzisiaj ucząc się na kartkówkę z historii sztuki postanowiłam, że rozpocznę na moim blogu serię w której będę opisywała daną epokę w historii oraz artystów którzy w niej zasłynęli. Postaram się przedstawiać wszystko w sposób ciekawy i dla Was interesujący tak aby historia sztuki mogła być dla Was nie tylko nudnym obowiązkiem na lekcjach ale także jakąś formą rozrywki. Może to pomoże Wam nauczyć się czegoś ciekawego na lekcję i pozwoli "zabłysnąć"? Posty na ten temat powinny pojawiać się co najmniej co 2 tyg. w ramach przerywnika między moimi pracami :) Zaczynamy !


SZTUKA ROMAŃSKA : 

Architektura : 

Romanizm - wywodził się ze sztuki starożytnego Rzymu, w tym stylu powstawały budowle sakralne o bardzo popularnej formie bazyliki. Jej przestrzeń dzieliła się na części zwane nawami. Romańskie kościoły cechował prosty układ jedno lub trójnawowy, ale zdarzały się również bardziej rozbudowane z dodatkowymi nawami bocznymi. Nawy boczne zazwyczaj były niższe od środkowej. Nawa główna była kryta dachem dwuspadowym a boczne dachem jednospadowym. Forma bazyliki przypominała kompozycję ułożoną z brył geometrycznych. Solidne kształty kościołów romańskich stanowiły schronienie w chwilach zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Budowano z drewna i kamienia. Charakterystyczne były małe, półkoliste okienka, które wpuszczały bardzo mało światła. Często stosowano sklepienie kolebkowe oraz sklepienie krzyżowe. 


SKLEPIENIE KOLEBKOWE


SKLEPIENIE KRZYŻOWE


PRZYKŁADY BUDOWLI ROMAŃSKICH 

Rotunda Świętego Prokopa w Strzelnie 


Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny w Pizie 


Kościół Świętego Andrzeja 



Rzeźba: 

Rzeźba w romanizmie jest całkowicie podporządkowana architekturze. Występuje jako element dekoracyjny w m. in. głowicach kolumn. Stanowi znakomite dopełnienie kompozycji architektonicznej. Pełniła funkcję edukacyjną stanowiąc "biblię dla ubogich" ponieważ ludność w tamtych czasach nie potrafiła czytań ani pisać. 

PRZYKŁADY RZEŹBY ROMAŃSKIEJ 

Kolumny romańskie w opactwie Świętego Piotra 


Drzwi Gnieźnieńskie 



Malarstwo :

Malarstwo romańskie to przede wszystkim freski we wnętrzach kościołów. Jest ono tak jak rzeźba uzależnione od architektury. W malowidłach dominują pełne dostojeństwa postacie świętych, ale także motywy przedstawiające Boga. Rozwija się również malarstwo miniaturowe w postaci maleńkich obrazków w księgach, malowanych farbą wodną, woskową lub temperą. Ozdabiano te obrazki złotem lub srebrem. Tę sztukę nazywano iluminatorstwem. 

PRZYKŁADY MALARSTWA ROMAŃSKIEGO

Malarstwo miniaturowe


Freski romańskie



Podsumowanie: 

Czas trwania - od końca X wieku do do połowy XIII wieku
Malarstwo - malarstwo miniaturowe, freski, nawiązanie do Boga i świętych
Rzeźba - dopełnienie architektury, nawiązanie do Boga i świętych
Architektura - kościoły typu bazylikowego, z nawami bocznymi, zazwyczaj z kamienia i drewna, małe okna zakończone łukiem. 
Znane budowle w tym stylu :
- Rotunda Św. Prokopa w Strzelnie
- Kolegiata w Tumie
- Opactwo tynieckie
- Kościół Św. Andrzeja.

Piszcie jak podoba Wam się post tego typu na moim blogu i czy jest to dla Was przydatne :) Już nie długo kolejny post w tym stylu :) ! 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz